Dreamland

Scoala primara

Scoala primara DREAMLAND reprezinta locul in care copiii vor capata ceea ce se numea la inceputul secolului “educatie aleasa”, un concept generos adaptat exigentelor impuse de realitatea ultimilor ani. O oferta educationala pliata corect pe cerintele Curriculum-ului National pentru Invatamantul Primar si Prescolar, o baza materiala moderna, spatii de educatie si de relaxare generoase, dar mai ales cadre didactice cu experienta nationala si internationala sunt argumentele cu care DREAMLAND isi doreste sa ii convinga pe parinti in alegerea scolii pentru copilul lor.

Scoala primara DREAMLAND isi propune o abordare educationala care se adreseaza deopotriva mintii, emotiei si simturilor, promovand invatarea prin experiment, prin explorare, prin descoperire. Procesul instructiv-educativ din unitatea noastra se realizeaza prin tehnici de predare moderne, creative, inovatoare, interactive, centrate pe elev, cu ajutorul unor materiale si mijloace didactice originale.

De ce sa alegi Scoala Primara Dreamland:

 • baza materiala a scolii este dotata conform standardelor europene;
 • personalul didactic este tanar, pregatit profesional, experimentat si inconjoara elevii cu multa afectiune, intelegere si dedicatie;
 • programul se desfasoara dupa Curriculum-ul National, asigurand un invatamant de calitate;
 • limba engleza se invata prin metode diversificate, atractive pentru copii;
 • cercurile optionale urmaresc dezvoltarea armonioasa a elevilor, incurajandu-le si sprijinindu-le talentele;
 • se realizeaza interdisciplinaritatea, dar si transdisciplinaritatea (unele activitati optionale vor fi sustinute de profesorul de specialitate).
_

Curriculum scoala

_

Școala Primara DREAMLAND alege să urmeze curriculum-ul național, făcând posibilă astfel participarea copiilor la examenele naționale și, în același timp, la examenele de competență lingvistică corespunzătoare nivelelor de studiu și standardelor internaționale de evaluare.
În același timp, prin sistemul de predare bilingv-engleză este facilitat succesul elevilor în școli internaționale, atât din țară, cât și din străinătate.
Programa școlară, prin ariile curriculare (limbă și comunicare, matematică și științe ale naturii, om și societate, educație fizică, sport și sănătate, arte, tehnologii, consiliere și orientare) și, respectiv, disciplinele de studiu obligatorii și disciplinele opționale, urmărește realizarea profilului de formare a copilului care finalizează ciclul primar, profil determinat de competențe cheie specifice.
Curriculum-ul se referă la procesul de predare – învățare, la toate oportunitățile de educație formală și informală pe care instituția de învățământ le oferă elevilor. Misiunea noastră este de a le oferi elevilor educație la cele mai înalte standarde internaționale, de a-i forma pentru viitor și de a le oferi informații utile, de a-i încuraja să gândească critic, să pună întrebările corecte pentru a primi răspunsurile potrivite, pregătindu-i astfel pentru a avea succes în orice domeniu în care vor profesa și în orice situație cu care se vor confrunta ca și adulți. De asemenea, ne dorim ca elevii noștri să devină adepții învățării continue, alegând să se informeze și să învețe pe tot parcursul vieții.
Bazându-ne pe toate aceste premise, abordarea învățării are în vedere o programă școlară care să fie accesibilă, coerentă, echilibrată, diferențiată, extinsă.
Specificul Scolii Primare DREAMLAND constă în faptul că optimizăm programa românească prin metode eficiente de predare-învăţare-evaluare, utilizând un diversificat material didactic, și prin aplicarea unor principii și metode educaționale care sunt specifice sistemului britanic:
• Abordare transdisciplinară – Atât conţinuturile din programa românească, cât şi cele din curriculum-ul britanic sunt subsumate unor Teme specifice Şcolii. Proiectate pe durata aproximativă a unei luni calendaristice, având un caracter stimulativ, dar și educativ. Temele Scolii Primare DREAMLAND sunt urmărite de-a lungul lecţiilor din programul curricular, în activităţile extraşcolare şi printr-un proiect final, centrat pe fiecare temă, şi care reprezintă contribuţia tuturor elevilor din Şcoală.
• Interdisciplinaritate și pluridisciplinaritate – noţiunile din cadrul disciplinelor școlare sunt corelate între ele, oferind elevului o abordare a unei teme din mai multe perspective ajutându-l pe elev să înţeleagă mai bine și să înveţe cu mai mult entuziasm.
• Învăţarea centrată pe elev – numărul mic de elevi la clasă este un atu care permite plasarea elevului ca individ unic în centrul actului de învăţare, ca participant activ la propriul proces de instruire; fiecărui elev i se asigură suportul pentru a-și însuşi noţiunile în ritm propriu, respectând particularităţile de vârstă și individuale.
• Învăţare prin experienţe – elevii sunt expuşi la o varietate de experienţe practice care îi motivează să înveţe și să se dezvolte intelectual și emoţional.

Această abordare oferă elevilor Scolii Primare DREAMLAND posibilitatea de a asimila mai uşor materia, învăţând cu mai multă plăcere și interes, mai repede şi temeinic.

Scoala DREAMLAND functioneaza intr-o cladire noua si generoasa ca spatiu – 850 mp, amplasata in mijlocul unei gradini cu brazi generoasa de peste 1000 mp, fiind o oaza de liniste si aer curat.

_

Facilitati scoala

_

– sali de clasa mari si luminoase
– baza materiala conform standardelor europene
– personal didactic tanar, pregatit profesional
– sistem biligv de predare
– sala de sport/dans/aikido
– teren de joaca amenajat cu jucarii de exterior in curtea scolii
– sali de servirea mesei
– biblioteca

– bucatarie proprie
– cabinet medical
– cabinet de consiliere
– sali de studiu (cluburi)
– spatii exterioare (1000 mp) si interioare de joaca si recreere
– platforma online pentru management educativ – kinderpedia
– transport
– supraveghere video

GHID DE ADMITERE SCOALA PRIMARA DREAMLAND

Scoala Primara DREAMLAND recomandă tuturor părinților ca, înainte de înscriere, să viziteze împreună cu copilul campusul școlar și să aibă o discuție cu unul dintre directorii scolii, în funcție de ciclul școlar pentru care se dorește înscrierea. Pașii procesului de înscriere sunt următorii și sunt obligatorii pentru toți copiii care aplică la scoala primara DREAMLAND:

1. Programarea unei vizite a campusului şcolar se poate face la Secretariatul şcolii, telefonic la 0787.522.122. sau pe adresa de mail office@scoaladreamlandpipera.ro;
2. Vizitarea campusului şcolar;
3. Completarea de către părinţi a chestionarelor de admitere puse la dispoziţie de consilierii scolii. Rolul chestionarelor este acela de a ne ajuta să-i cunoaștem pe copii și să înţelegem mai bine care sunt aştepările părinţilor legate de scoala şi de educaţia copilului;
4. Comunicarea deciziei privind admiterea/respingerea copilului;
5. Completarea formularului de înscriere, semnarea contractului educațional și a Ghidului Părinților, achitarea taxei de înscriere.

Notă: Garantarea locului pentru fiecare copil se realizează din momentul plății taxei de înscriere.

Scoala primara Dreamland

Taxe de scolarizare 2019 – 2020

Scoala Primara DREAMLAND ofera copiilor care-i trec pragul un mediu in care siguranta, bunastarea si dezvoltarea lor armonioasa sunt primordiale.

Intr-o atmosfera calda si relaxata, dar dinamica si stimulativa, bazata pe intelegere si respect reciproc, copiii sunt expusi unor experiente de invatare care stimuleaza curiozitatea si creativitatea. Aceste experiente sunt astfel concepute incat sa permita fiecarui copil sa isi descopere identitatea proprie, sa-si dezvolte o imagine de sine pozitiva si sa devina independent si responsabil.

Program scurt

 • 08:00 – 14:00

480 EUR / luna

Incluse in taxa de scolarizare

 • proces instructiv-educativ(conform Curriculumului Naţional îmbogățit cu elemente din Early Years Foundation Stage și Curriculumul Cambridge ESOL cu o deschidere largă către studiul limbilor străine și al activităților de dezvoltare personală)
 • limba englezăse studiază intensiv pentru menținerea unui nivel ridicat, elevii participând la un program de pregătire pentru examenele Cambridge ESOL și concursurile școlare
 • participare la diverse programe/proiecte educationale
 • pregatirea concursurilor si olimpiadelor scolare
 • ore de arte plastic/educatie muzicala/activitati sportive cu profesori de specialitate
 • abonament inclus pentru fiecare copil la platforma de management educational (catalog electronic)
 • monitorizare video si acces oferit parintilor la sistemul de supraveghere (telefon, tableta, laptop)
 • mentenanta spatiilor educationale
 • personal suport alocat fiecarei clase
 • supraveghere medicala
 • acces la biblioteca

INSCRIERE SCOALA DREAMLAND

– program scurt –

INSCRIERE

Program lung

 • 08:00 – 17:00

550 EUR / luna

Incluse in taxa de scolarizare

 • proces instructiv-educativ(conform Curriculumului Naţional îmbogățit cu elemente din Early Years Foundation Stage și Curriculumul Cambridge ESOL cu o deschidere largă către studiul limbilor străine și al activităților de dezvoltare personală)
 • limba englezăse studiază intensiv pentru menținerea unui nivel ridicat, elevii participând la un program de pregătire pentru examenele Cambridge ESOL și concursurile școlare
 • efectuarea orelor de teme(cu profesori de specialitate)
 • participare la diverse programe/proiecte educationale
 • pregatirea concursurilor si olimpiadelor scolare
 • ore de arte plastic/educatie muzicala/activitati sportive cu profesori de specialitate
 • abonament inclus pentru fiecare copil la platforma de management educational (catalog electronic)
 • monitorizare video si acces oferit parintilor la sistemul de supraveghere (telefon, tableta, laptop)
 • mentenanta spatiilor educationale
 • personal suport alocat fiecarei clase
 • supraveghere medicala
 • acces la biblioteca

INSCRIERE SCOALA DREAMLAND

– program lung –

INSCRIERE
Prin contractul educational, Taxa de scolarizare este garantata pentru un intreg ciclu scolar.

Perioadele de absentare, vacanţele si zilele în care școala este închisă din motive neprevăzute (cum ar fi cazul unor condiţii meteo nefavorabile sau a unor situaţii de natură politică, socială sau de altă natură, care pot afecta siguranţa elevilor şi bunul mers al şcolii) nu se scad din Taxa de școlarizare.

Costuri care NU sunt incluse:

Mesele zilnice:
• 120 €/lună – Pachet complet: mic dejun, gustare de dimineaţă (fruct), prânz cald, gustare după-amiază
• 100 €/lună – Pachet mic dejun: gustare de dimineaţă, prânz cald.

Manuale și rechizite scolare individuale obligatorii:
• 350 €/an, pentru ciclul primar

Transport: se calculează individual, după completarea formularului de transport. Prețurile vor fi comunicate în avans părinților.

Uniforma scolara este obligatorie si este alcatuita din tricou polo inscriptionat, pulover inscriptionat, pantaloni/fustă culoare inchisa, echipament sportiv. Pretul va fi comunicat in avans.

Servicii conexe contra-cost care nu sunt incluse în Taxa de școlarizare. Prețurile vor fi comunicate în avans părinților, în funcție de organizator/furnizor/prestator sau de activitatea/evenimentul organizat în cadrul sau în afara spațiului şcolii.

TAXA DE INSCRIERE

Taxa de înscriere este în valoare de 200 euro, este unică (se plătește doar o singură dată) și este nereturnabilă.

REDUCERI

Se oferă un discount de 3% pentru plata trimestriala, 4% pentru plata semestriala si 5% pentru plata anuala.
Scoala Primara DREAMLAND oferă un discount de 10% la taxa de școlarizare pentru frați.